Přinášíme informace z budoucnosti

Za většinu nehod autonomních aut mohou lidé

31. Srpen 2018 | | Jiří Větvička

Společnost Axios provedla průzkum všech dopravních nehod, u kterých byla přítomna autonomní vozidla a došla k překvapivému závěru. Za 81 nehod, z celkového počtu 88, mohou lidé.

Zpráva mapuje situaci mezi lety 2014 až 2018 v Kalifornii a rozlišuje dopravní nehody způsobené v režimu autonomní nebo konvenční jízdy a také to, zda vozidlo stálo nebo se pohybovalo.

Jak z celé analýzy vyplývá, samořídící auto v autonomním režimu bylo zodpovědné pouze za jednu nehodu z celkového počtu 62. V běžném režimu, tedy autonomní automobil řídil lidský řidič, bylo zaviněno 6 z 26 nehod.

Nově se také objevily tři nehody, ze kterých vyplývá, že lidé na autonomní automobil přímo zaútočili. Buď do něj udeřili, nebo mu vylezli na střechu.

V současné době se často mluví o společnostech jako Waymo, Uber nebo Tesla, ale v Kalifornii má povolení k testování autonomních aut 55 společností. Vzhledem k tomu, že nelze plně odhadovat chování chodců, cyklistů a dalších účastníků silničního provozu, snaží se tyto společnosti testovat ve specifických oblastech. Využívají tak univerzitní kampusy nebo kancelářské parky, kde lze neočekávaná chování omezit.

Zdroj: https://www.axios.com/california-people-cause-most-autonomous-vehicle-ac...