Přinášíme informace z budoucnosti

Vědci zvrátili proces stárnutí u myší

20. Prosinec 2016 | | Jiří Větvička

Vědci ze Salkova institutu v Kalifornii dokázali za pomoci nové techniky zvrátit proces stárnutí u myší a to tak, že vypadali mladší a zároveň se dožili o 30% delšího věku. Celá procedura spočívá v stimulaci čtyř genů známých jako Yamanakovy faktory, pojmenované po výzkumníkovi Shinyaovi Yamanakovi, který za jejich objev získal Nobelovu cenu

V laboratorních podmínkách se navíc podařilo omladit lidské kožní buňky a vědci tak pevně věří ve vytvoření léku, který by pomohl proce stárnutí zpomalit, případně zcela zvrátit i u lidí. První testy na lidech by tak mohly proběhnout za deset let.

Juan Carlos Izpisua Belmonte, jeden z vědců, kteří se na studii podíleli, uvedl: "Stárnutí je plastický proces a lze do něj uměle zasahovat mnohem více, než jsme si mysleli. Naše studie ukazuje, že stárnutí nemusí probíhat jenom jedním směrem. Opatrnými změnami jej můžeme zvrátit."

Lidé se dožívají vyššího věku, ale u stárnoucí populace je zároveň větší riziko onemocněních spojených s věkem jako je demence, rakovina a onemocnění srdce. Pokud by se dařilo udržovat tělo mladší, mohli by lidé těmto nemocem lépe čelit.

Zdroj: http://www.telegraph.co.uk/science/2016/12/15/scientists-reverse-ageing-...