Přinášíme informace z budoucnosti

Umělá inteligence pomáhá proti zločinu

06. Září 2018 | | Jiří Větvička

Úřad Spojeného království pro závažné podvody (SFO) nedávno poskytl BBC pohled na systém umělé inteligence nazvaný OpenText Axcelerate, který pomáhá odhalovat trestnou činnost.

Na první pohled působí jako dětská digitální hra - hromada navzájem propojených modrých a zelených kruhů. Nejedná se však o žádnou hru, ale o nový nástroj umělé inteligence. Jednotlivé linie představují vazby mezi dvěma osobami zapojených do vyšetřování podvodu, včetně jejich e-mailů.

Vyšetřovatel SFO Edgar Pacevicius jako hlavní výhodou AI uvedl, že dokáže identifikovat spojení mezi jednotlivci mnohem rychleji než lidé. Je navržena tak, aby pomáhala vyšetřovatelům sledovat všechny strany, které se podílejí na daném podvodu, včetně všech komunikací a vzájemných interakcí jednotlivců. Nástroj také seskupuje dokumenty s podobným obsahem a může vyhledat fráze a slovní obraty, které jsou pro vyšetřování významné.

Trénink probíhá na americké energetické společnost Enron, kde byly v roce 2001 objeveny závažné finanční podvody, které vedly až k jejímu bankrotu. V současné době již není případ aktivně zkoumán, ale poskytuje velké množství dat vhodných k výuce.

Axcelerate byl zaveden v SFO v březnu tohoto roku a v současné době se používá ve třech aktivních případech. Do budoucna by měl být nasazen na veškerou práci agentury a pomůže zkrátit dobu jednotlivých vyšetřování.

Umělá inteligence jako advokát

Vedle umělé inteligence Axcelerate existuje i další relativně nový systém s názvem RAVN. Ten vykonává práci advokáta, ale je při tom 2 000krát rychlejší. Pracuje s databázemi a počítačovým viděním s jehož pomocí dokáže zpracovat nejen dokumenty, ale i méně strukturovaný formát textu a vytřídit z něj podstatné informace.

RAVN byl poprvé nasazen na případu vyšetřování korupce a úplatkářství ve společnosti Rolls-Royce, ve které byl britský inženýrský gigant usvědčen a musel zaplatit britským a americkým orgánům 671 milionů liber. Během čtyřletého šetření měl SFO k dispozici 30 milionů dokumentů. Po odsouhlasení právníků na obou stranách byl využit systém umělé inteligence, který procházel 600 000 dokumentů denně. Lidský protějšek jich při tom dokázal vytřídit pouze 300 a navíc s většími chybami. 

Systém pro rozpoznávání tváře

Další technologii, která pomáhá vyšetřovatelům, poskytuje společnost SeeQuestor. Ta vyvinula stejnojmenný systém, který prochází záběry z kamerových systémů a vyhledává tváře podezřelých, obětí a svědků. Během vyšetřování v Austrálii pomohl objasnit vraždu 12 leté dívky Tiahleigh Palmer. Policie měla k dispozici 21 000 hodin materiálu, který se dvěma detektivům podařilo projít za čtyři dny.

Ve Spojeném království pomohl v šesti případech, včetně tří vražd, jednoho znásilnění a únosu. SeeQuestor byl také nasazen při vyšetřování otravy bývalého ruského vojenského důstojníka Sergeje Skripala a jeho dcery Julie.

I přes nesporné výhody využívá systémy založené na AI velmi málo orgánů činných v trestním řízení. Vede je k tomu obava z chybovosti softwaru, kritiky před ztrátou občanských svobod a možných soudních sporů.

Zdroj: https://www.bbc.co.uk/news/uk-45399995