Přinášíme informace z budoucnosti

Umělá inteligence nedokázala porazit hráče ve hře Dota2

28. Srpen 2018 | | Jiří Větvička

Minulý týden se sešli hráči z celého světa a střetli se na největším turnaji roku ve hře Dota 2. Vítězem se stal tým OG a získal více než 11 milionů dolarů. Mnohem zajímavější však bylo exhibiční zápolení 5v5 mezi AI a lidmi, kde se profesionálům podařilo stroj porazit a vyhrát - alespoň prozatím.

OpenAI, organizace založená Elonem Muskem, přivezla na turnaj tým složený z pěti botů a postavila se proti profesionálním hráčům. Už v srpnu tohoto roku se uskutečnil zahřívací zápas mezi AI a bývalými hráči. Umělá inteligence bez problémů vyhrála. Na mezinárodní scéně se však podařilo týmu paiN Gaming a čínským profesionálů pomstít.

Dota 2 je extrémně komplexní hra a existuje řada herních mechanik, které boti od OpenAi ještě neznají. Aby vše bylo spravedlivé, mohli si hráči vybírat pouze z 18 hrdinů, protože víc jich umělá inteligence zatím ovládat neumí. Naopak boti měli omezení např. v rychlosti, kdy byla jejich reakce upravena na 200 ms, což odpovídá reakcím lidským.

Na turnaji si týmy nevybíraly vlastní hrdiny, ale pro vyrovnanost hry jim hrdiny přidělila porota. Druhou změnou byl pak systém kurýrů. Kurýr je osamělá jednotka, kterou mohou ovládat všichni hráči a doručuje položky pro obnovu zdraví nebo manu potřebnou k sesílání kouzel. To umožňuje hrdinům zůstat na mapě déle a nemusí se vracet na základnu. Management kurýrů je klíčem k úspěchu a nejlepší týmy pořádají na kurýra protihráče hony, aby získaly výhodu v early game.

V předchozích hrách s umělou inteligencí měl každý hráč vlastního nezranitelného kurýra, což pomáhalo OpenAI se strategií. Na turnaji byl však k dispozici pouze jeden sdílený kurýr pro každý tým a umělá inteligence měla jen několik dní na to, si tuto novinku nacvičit. Lidé nakonec i díky této úpravě prokázali svou zkušenost a vyhráli 2:0.

OpenAi se již loni podařilo porazit herního profesionála Danila „Dendi“ Išutina ve hře 1v1 a letos porazit výběr lidských hráčů, kteří patří do 0,05% nejlepších na světě.

Zdroj: https://www.engadget.com/2018/08/27/openai-five-dota-2-international/