Přinášíme informace z budoucnosti

Souhrn zpráv #32/33 - 2018

23. Srpen 2018 | | Jiří Větvička

Díky dovolené jsme nestihli jeden týdenní souhrn, takže tu máme dvojitou nálož těch nejzajímavějších technologických novinek z českého a slovenského Internetu za období od 6.8. do 19.8. 

Kosmounautika a vesmír

Delta IV Heavy na druhý pokus vynesla družici Parker Solar Probe, která se u Slunce zaměří na sluneční koronu a sluneční vítr. Sonda získala slušnou rychlost a už  po 10 hodinách od startu protnula oběžnou dráhu Měsíce. Vědecké přístroje zatím fungují skvěle a celá mise potrvá 7 let. Z celého startu jsou úchvatné fotografie.

Start rakety Electron od společnosti Rocket Lab byl několikrát odložen, ale podle posledních zpráv to vypadá, že poletí v listopadu tohoto roku. Pokud půjde vše dobře odstartuje v prosinci znovu a to s nákladem pro NASA. 

Soukromé vesmírné společnosti nám rostou jako houby po dešti. V Číně vzniká společnost LandSpace a její raketa Zhuque-1 má ještě letos vynést satelit. 

Falcon 9 Block 5 úspěšně vynesl indonéskou telekomunikační družici Merah Putih a již jednou použitý první stupeň úspěšně přistál na plošině Of Course I Still Love You.

Indie bude 4. národ, po Rusku, USA a Číně, který vyšle do vesmíru své kosmonauty. Ke startu bude použit nosič GSLV Mk-III, který loď Gaganyaan s lidskou posádkou vynese na orbitu do roku 2022. 

Po vzoru SpaceX chce i Japonsko postavit svého Grasshoppera a vytvořit znovupoužitelný raketový nosič. Podobným směrem se vydává i Čína i Rusko.

Bezpečnost

Faxy jsou zařízení, která stále najdeme v mnoha firmách a úřadech. Na konferenci Defcon bylo ukázáno, jak lze tato zařízení zneužít k proniknutí do zabezpečené firemní sítě.

V polovině září proběhne největší událost na poli bezpečnosti a etického hackingu u nás - konference HackerFest 2018. Pokud jste se nedostali na Defcon, je tohle taková malá náhrada.

Děravý není jen firmware telefonů s Androidem, ale i systémy komerčních dopravních letadel a řídící systémy lodí.

Pokud o něčem tvrdíte, že to nelze hacknout, tak dřív nebo později dané zařízení někdo hackne. Stalo se to i hardwarové peněžence BitFi a to hned dvakrát.

FBI vydala upozornění, že se chystá globální útok na ATM bankomaty po celém světě. Taktéž varuje před riziky spojenýmí s využíváním IoT.

Australský teenager v minulém roce ukradl ze serverů Applu 90 GB dat. Analýza ukázala, že útočník úspěšně získal i autorizované klíče, které umožňují uživatelům přihlášení.

Hacking na filmovém plátně nikdy nevypadá reálně, protože by mu průměrný divák nerozuměl.

Autonomní auta

Uplynulých 14 dní bylo v oblasti samořídících aut pěkně chudých, takže největší novinkou jsou prosakující zprávy o vývojí autonomních aut v Applu pod kódovým označením Titan. Jak se zdá firma se přesunula od výroby samořízeného vozu k vývoji technologie pro automobil, který vyrobí někdo jiný. Vypomáhat Applu bude bývalý manažer Tesly Doug Field.

Tesla nedávno oznámila vývoj vlastního čipu pro autonomní auta a zároveň deklarovala, že bude k dispozici už příští rok. Na čipu pracuje i expert přes čipy, kterého pro změnu Tesla přebrala od Applu.

Robotika

V čínském hlavním městě Pekingu se uskutečnila konference věnovaná robotům nazvaná World Robot Conference a bylo se na co dívat - robotický netopýr, replika basketbalisty, policista, který vám proskenuje obličej nebo barman na míchání drinků. Barmani jsou vůbec ve velkém ohrožení, protože se svou náhradu, nazvanou Yanu, představil estonský startup Robolab.

A ještě jednou z Číny. V restauraci Robot.He nasadili autonomní roboty místo lidských číšníků. Roboty vyvinula společnost Alibaba a mají snížit mzdové náklady. 

Kobot je označení pro kolaborativního robota a od toho běžného se liší tím, že pracuje přímo s člověkem nebo v jeho bezprostřední blízkosti. To ale nemění nic na tom, že čtvrtina mladých se bojí, že je o práci připraví robot. A všechno to začíná už od nejmenších. Děti budou podle nejnovějšího průzkumu čím dál více pod vlivem robotů

Roboti pronikají do všech povolání. Struntonics je nejnovější počin od společnosti Disney a má sloužit jako kaskaderský dvojník v Disney parcích.

NASA vyhlásila vítěze pro vývoj vesmírného robota Astrobee. Ten bude vypomáhat na ISS a jeho dokončení se plánuje na rok 2019.

Biomedicína

Britským vědcům se podařilo zvrátit proces stárnutí v uměle vytvořených lidských buňkách. Do starých buněk vložili chemikálie, které produkují malé množství sulfanu (zastarale sirovodík), které pomohly buňkam znovu získat schopnost pracovat. Tímto způsobem došlo k vyléčení až poloviny testovaných buněk. Blíží se nám doba, kdy bude běžné dožít se 120 let.

Kmenové buňky pěstované ve speciálních 3D strukturách, kterým se říká organoidy nebo miniorgány, pomáhají při zkoušení nových léků.

Apple se zaměřuje na zdraví a zdravotní stav svých uživatelů a pravděpodobně pracuje na vlastním biometrickém čipu.

Vědci z Minnesotské univerzity vyvinuli silikonový plátek, na který se "natisknou"  neurální kmenové buňky. Tento plátek je pak možné implantovat do místa poranění míchy, kde podpoří růst nových spojení mezi zbývajícími nervy, což by mohlo zajisti alespoň částečný pohyb.

Stále více lidí nechává zmrazit své tělo, nebo mozek a to i přesto, že zatím neznáme techniku, jak takto zamrazená těla znovu oživit. 

Díky technice CRISPR vznikl nový druh kvasinek. Má jen jeden chromozom. 

Umělá inteligence

Umělá inteligence od OpenAI porazila hráče Doty 2. Měla oproti nim obrovskou výhodu, protože sama proti sobě natrénovala za jeden den tolik, jako by zvládl člověk za 180 let. 

Švýcarská banka UBS využila systém umělé inteligence od společnosti FaceMe a digitálně naklonovala svého hlavního ekonoma Daniela Kalta.

Vědci z MIT vyvinuli AI, která dokáže určit minimální dávky léků potřebné k efektivnímu zmenšování glioblastomu, což je nejagresivnějším forma nádoru mozku či míchy.

Na půdě ČVUT v Praze začíná konference se zaměřením na umělou inteligenci. V rámci přehlídky AI Startup Showcase se představí nejzajímavější startupové projekty z České republiky, Maďarska a Polska.

DeepMind dokáže diagnostikovat více než 50 různých onemocnění zraku a to s velmi vysokou úspěšností, kterou se vyrovnal špičkovým lékařům,

AI od startupu Primer dokázala najít 40 tisíc významných vědců, kteří nejsou uvedeni ve Wikipedii a vytvořila jim alespoň stručný pahýl.

Roboti s umělou inteligencí se nejspíš nebudou řídit zákony robotiky, které formoval spisovatel Isaac Asimov, ale pomocí etických a morálních pravidel.

Jak daleko jsme vůbec ve vývoji AI

Inovace

Google Glass na svůj boom stále čekají, ale již nyní mohou pomáhat dětem s autismem. Ale jinak to s těmi brýlemi není moc horké, nedaří se ani Hololens a brýle od Magic Leap pro rozšířenou realitu také nejsou zatím žádný zázrak.

Pro výrobu zbraní je víc nebezpečný soustruh, než 3D tiskárna.

Trh s virtuálními asistenty rychle roste, ale vzájemná spolupráce zatím není. První krůčky ale podnikla Cortona a Alexa ve vzájemné limitované integraci.

Solární letadlo Zephyr překonalo světový rekord v čase stráveném ve vzduchu. Vydrželo létat nepřetržitě 25 dní, 23 hodin a 57 sekund.

Boring Company chce vybudovat tunel ke stadionu Dodgers a Musk uvažuje o stažení Tesly z burzy, nelíbí se mu spekulanti.

Je tomu deset let, co Satoshi Nakamoto spustil první verzi decentralizované kryptoměny Bitcoin.

Hyperloop na Slovensku nebude, slovenská vláda se nedohodla se společností Hyperloop Transportation Technologies. Španělsko je na tom lépe. Virgin Hyperloop One zde hodlá vybudovat vývojové centrum za 500 milionů dolarů.

A pár blbůstek závěrem. Superhrdinský kit, nové stroje do Nintendo Labo a sestavte dětem vlastní PC.