Přinášíme informace z budoucnosti

Souhrn zpráv #31-2018

05. Srpen 2018 | | Jiří Větvička

Máme tu další týdenní souhrn zpráv z českého a slovenského Internetu. Nově jsme přidali rubriku bezpečnost, ve které se věnujeme významným únikům dat, nebo útokům proti robotům či chytrým zařízením.

Kosmonautika a vesmír

NASA letos oslavila 60 let od svého vzniku. Za tuto dobu má na svém kontě řadu úspěchů - program Apollo, raketoplány, sondy Pioneer a Voyager, vozítka na Marsu nebo sondu New Horizons a její působívé snímky Pluta. K tomuto výročí vytvořil módní návrhář Heron Preston kolekci oblečení pro civilisty, inspirovaného astronautskou výbavou. A aby toho k výročí nebylo málo, tak jsou k dispozici i nahrávky z mise Apollo 11 + byly zveřejněny zdrojové kódy zmenšeného vozítka Curiosity.

Na základě dnešních technologií je teraformace Marsu nemožná, vyplývá to z aktuální studie NASA. Musk nesouhlasí. I tak to ale nebrání v kolonizaci. NASA zveřejnila výsledky soutěže s tématem bydlení na Marsu. Návrhy obydlí musely být vytvořeny ve speciálním softwaru a projít náročnými podmínkami. V budoucnu budou mít týmy za úkol vyrobit modely v měřítku 1:3. 

Hlavní událostí uplynulého týdne bylo oznámení prvních posádek pro lety soukromých lodí. SpaceX vyšle své kosmonauty v dubnu 2019, Boeing v polovině roku 2019.

Dánským amatérům z Copenhagen Suborbitals se podařilo vypustit svou raketu Nexø II, která dosáhla výšky 6,5 km a úspěšně přistála na padáku.

Bezpečnost

Reddit, jeden z nejnavštěvovanějších webů, se stal cílem útočníků, kterým se podařilo získat data uživatelů i zdrojové kódy služby. Ukázalo se, že ověřování pomocí zasílání SMS kódů není bezpečné.

Společnost JPay poskytuje vězňům speciálně upravené tablety, pomocí kterých mohou posílat emaily, poslouchat muziku nebo si převádět peníze. Někteří vězni však byli vynalézaví a díky bezpečnostní chybě si navýšili svá konta.

Ze serveru kuma.cz uniklo několik tisíc hesel. Provozovatelé obchodu nejsou schopni provést základní ošetření chyb a vzniklou situaci nedokáží správně komunikovat svým zákazníkům.

Společnost Kaspersky Lab se zabývala zranitelnostmi GPS trackerů určených pro domácí mazlíčky a došla k (ne)překvapivým výsledkům. Tato zařízení mohou útočníkům poskytnout nejen informace o poloze, ale i umožnit průnik do domácí sítě uživatele.

Autonomní auta

Startup Perceptive Automata chce pomoci strojového učení vytvářet pravděpodobnostní model chodce a odhadovat, jak se člověk zachová.

Elon Musk by chtěl podobnou umělou inteligenci, jakou disponoval automobil K.I.T.T. v seriálu Knight Rider. Pomoci by měl i nový AI čip, který Tesla ve svých vozech testuje.

Startup Drive.ai spustil v Texasu ve městě Frisco provoz flotily autonomních taxíků. Jízdu si lze objednat prostřednictvím mobilní aplikace, ale ve voze je stále přítomen lidský řidič. S taxíky experimentuje i společnost Waymo, která zkouší reakce a dobrovolníkům ukazuje ceny. Podle předběžných odhadů by vyšlo robotaxi levněji než běžný taxík v ČR.

Autonomní auta se netestují jen na reálných silnicích v reálném provozu, ale mnohem více toho najezdí ve virtuálních simulacích. Proč tomu tak je?

Robotika

Italové představili robota s názvem Centauro, který má čtyři "nohy" a dvě "ruce" a jedná se o dalšího robotího záchranáře, který by měl v budoucnu pomáhat při živelných katastrofách.

Při nedávném testu měla skupina lidí plnit úkoly s humanoidním robotem Naem a následně robota deaktivovat. U poloviny respondentů se robot začal slovně bránit, což testované dobrovolníky ovlivnilo. Některé tak moc, že odmítli robota vypnout.

V současné době je průměrný plat robota tolik, co průměrný plat Čecha. V budoucnu se ale očekává, že cena robotické práce bude klesat a naopak plat Čechů růst. To bude mít za následek odliv nadnárodních firem, pro které jsme zatím levnou montovnou.

Robot Kuri od společnosti Mayfield Robotics měl být něco jako Google Home na kolečkách rozšířený o bezpečnostní funkce. Měl monitorovat domácnost kamerou i během nepřítomnosti majitele, reagovat na členy domácnosti na základě rozpoznávání obličeje, pouštět hudbu a ovládat chytré spotřebiče. Kuriho dokonce nabízela i společnost Alza za cenu 22 tisíc Kč. Nyní však došlo k přerušení tříletého vývoje a robot se zatím vyrábět nebude.

Umělá inteligence

Studio Fox vytvořilo umělou inteligenci FoxAI, která analyzuje filmové trailery a na základě motivů a barev určí, na jakou demografickou skupinu lidí budou mít největší vliv.

Pomocí AI a speciální náhlavní soupravy zaznamenávali vědci pohyby očí, ze kterých pak byli schopni odvodit typ osobnosti. V budoucnu by to mohlo pomoci interakci lidí a strojů.

"Technologie rozpoznávání obličeje není dokonalá a trpí vlastními předsudky." Tak se vyjádřila výkonná ředitelka Googlu Diane Greene k nedávné kauze, kdy AI od společnosti Amazon špatně označila hned několik členů amerického kongresu za kriminálníky.

Nafukovací panny získávají na realističnosti a některé z nich jsou vybaveny i primitivní umělou inteligencí. Deník The Guardian udělal fotoreport z jedné takové dílny na výrobu moderních sexuálních pomůcek. 

Inovace

Podle nedávných zpráv to vypadá, že Čína sleduje své obyvatele za použití malých dronů, které maskuje za ptáky.

Společnost Xiaomi představila inteligentní koš, který ohlásí, když je plný, sám zabalí odpadky a připraví nový sáček na smetí.

Japonským vědcům se podařilo vyvinout rozhraní mezi lidským mozkem a umělou robotickou rukou. Tuto ruku dokázal člověk ovládat a to i v situaci, kdy měl zaměstnané své dvě ruce jinou činností.

V Praze začala fungovat carsharingová společnost re.volt. Půjčit si můžete malé elektro auto nebo elektro motorku a to za pomoci aplikace pro Android. Za každou minutu používání zaplatíte 4 koruny.

Kano přichází s aplikací a kouzelnickou hůlku, jejímž prostřednictvím si děti osvojí základy programování.