Přinášíme informace z budoucnosti

Souhrn zpráv #30-2018

30. Červenec 2018 | | Jiří Větvička

Dnes vám přinášíme první souhrn zpráv z vědy a techniky za uplynulý týden. Snažili jsme se pokrýt všechny oblasti a vybrat zajímavé články z českého a slovenského Internetu. Vše jsme pak dokořenili zajímavým výběrem ze zahraničí. Výběr článků čekejte každé pondělí a pokud o něj nechcete přijít, přihlašte se do našeho newsletteru. Celý souhrn bude zároveň sloužit jako podklad pro náš připravovaný elektronický časopis Xanadu, na kterém už pilně pracujeme ;)

Kosmonautika a vesmír

Na základě zkoumání dat ze sondy Mars Express se našlo hluboko pod povrchem Marsu solné jezero. Jde tak o další potvrzení vody na Marsu a teoreticky jsme i blíže objevení života mimo naši planetu.

Američtí vědci objevili dalších 12 měsíců Jupitera. Dohromady jich tak známe 79. Jupiter nás nepřestává překvapovat a navíc na jednom z jeho největších měsíců - Europě, se pravděpodobně nachází oceán tekuté vody a tedy další místo pro výskyt života. Jak moc vhodné podmínky tam panují pomůže odhalit připravovaná sonda Europa Clipper, která má startovat v roce 2022.

Třetího srpna odstartuje nová éra dobývání vesmíru. NASA ohlásí jména astronautů pro první testovací lety soukromých lodí Boeing CST-100 Starliner a SpaceX Crew Dragon.

Během jednoho dne jsme se mohli těšit ze dvou startů raket. Ariane 5 úspěšně vynesla čtyři družice evropské navigační sítě Galileo a Falcon 9 taktéž úspěšně vynesl deset družic Iridium-NEXT. SpaceX se opět podařilo úspěšně přistát s prvním stupněm, ale zachycení aerodynamického krytu pomocí vylepšené lodě Mr. Steven se opět nezdařilo.

Pozadu nezůstává ani společnost Virgin Galactic. Té se povedl třetí úspěšný test raketoplánu VSS Unity. Po oddělení od letadla White Knight Two dosáhl raketoplán své rekordní rychlosti a výšky 52 km. Virgin Galactic chce turistům nabízet suborbitální lety do vesmíru, podobně jako Blue Origin.

Pokud máte přebytečný milion korun, můžete si objednat vlastní záblesk z padajícího meteoritu. Japonská firma ALE Co. chce nabízet padající hvězdy za použití speciálního satelitu.

Autonomní auta

Bosch a Foreca spolupracují na cloudové službě, která má pomoci s nasazením autonomních automobilů do reálného provozu. Jednotlivá auta si mezi sebou budou vyměňovat informace o stavu vozovky a počasí v dané lokalitě a tak budou moci uzpůsobit svou jízdu. Dočkat bychom se mohli již v roce 2020.

Wayomo může slavit. Jejich auta už najezdila po veřejných komunikacích 13 milionů kilometrů a má tak před konkurencí pořádný náskok. Navíc rozšířilo spolupráci s podniky ve městě Phoenix. Nově mohou využívat samořídící auta zákazníci řetězce Walmart nebo hosté hotelu Element.

Po nedávné nehodě, kdy auto Uberu srazilo a usmrtilo chodce, se vrací do testovacího provozu. Autonomně však jezdit nebudou. Autopilota vystřídají vyškolení profesionální řidiči a účelem celé mise bude sběr telemetrických dat o jízdě a mapování pro vlastní účely.

Zatímco na nasazení prvního autonomního (mini)autobusu si v ČR zatím musíme počkat, ve Vídni již do provozu vyjely. Šlo o pilotní test, který však proběhl bez problémů. Od začátku roku 2019 by mohly autobusy vozit cestující a to zdarma. 

Svůj ostrý test si také odbyl mikrobus Coast P-1 v New Yorku a to rovnou na křižovatce Times Square. Také tady panuje optimismus a s reálným nasazením se počítá od roku 2019.

Robotika

Letecká společnost KLM Royal Dutch Airlines chce na vybraných letištích spustit testování robota Care-E, který vám pomůže s orientací na letišti a pomůže i se zavazadly. 

Rolls-Royce vyvíjí malé roboty, kteří připomínají šváby a měli by pomáhat s údržbou leteckých motorů. Kromě vývoje mikrošvábů se navíc Rolls-Royce bude angažovat i ve vývoji létajících automobilů. Měl by ale zrychlit, jelikož čínská firma oznámila, že její létající auto Terrafugia Transition, je připraveno pro sériovou výrobu a prodej. 

Robotický hmyz je populární. Svědčí o tom i pobídka od americké obranné agentury DARPA. Ta spustila nový dotační program s názvem SHRIMP a jeho cílem je miniaturní robotický záchranář, který by mohl pomáhat s měřením, pořizováním fotografií z místa neštěstí apod.

Umělá inteligence

Izraelský tank Merkava Mk 4 Barak je první tank vybavený umělou inteligencí. Ta bude využita k analýze a třídění získaných dat a jejich prezentaci posádce. 

AI od společnosti Amazon s názvem Rekognition označila hned několik členů amerického kongresu za kriminálníky. Na vině je nejspíš špatné nastavení.

Výzkum a vývoj v oblasti AI jsou novým Vesmírným závodem. Tentokrát však proti sobě nestojí jen dvě supervelmoci, ale hned několik. USA má stále silnou pozici, ale významnými hráči jsou i Rusko, Indie, Izrael, Jižní Korea, Singapur a Čína, která má svou jednotnou národní AI strategii a chce se stát světovým lídrem. Zatím USA nedostalo varování v podobě vypuštěného Sputniku a spolu s Trumpem v zádech začíná ztrácet dech. Perfektní report zveřejnila CNAS.

Jak moc dobrou máte AI ve svém telefonu? To zjistíte jednoduše pomocí aplikace AI Benchmark. Nejlepší telefon je dle aplikace Huawei P20 Pro.

Inovace

Zatímco v Brně Hyperloop jen tak nebude, německému týmu WARR, z Technické univerzity v Mnichově, se podařilo dosáhnout rychlosti 467 kilometrů v hodině. V Číně navíc dostal Hyperloop zelenou a americká společnost Hyperloop Transportation Technologies zde může začít stavět první komerční trať.

V Asii je klonování domácích mazlíčků celkem běžná praxe, ale na Západě se zatím moc neujalo. Navíc sebou nese i etické problémy.

Čínou otřásá skandál s nevyhovujícím vakcínami. Některé informace jsou však cenzurovány a tak jsou sdíleny pomocí blockchainu kryptoměny Ethereum

Vědcům z týmu CIRAD se podařilo přečíst komplikovaný genom cukrové třtiny. Jednalo se o poslední významnou hospodářskou plodinou.