Přinášíme informace z budoucnosti

Samořídící auta se učí ve hře GTA V

22. Leden 2017 | | Jiří Větvička

Za pomoci strojového učení mohou dělat počítače působivé věci. Od identifikace obličejů až po rozpoznávání řeči. Tento přístup však vyžaduje obrovské množství dat, což může být velmi náročné. V dnešní době však vypadají scenérie v některých hrách tak neuvěřitelně realisticky, že problém s daty nemusí být problém.

Toho využila v roce 2015 společnost DeepDrive, která upravila hru GTA V pro výcvik umělé inteligence v samořídících autech. Tento systém byl však určen pouze výzkumníkům a vyžadoval skoro celý den na zprovoznění.

V červenci 2016 se DeepDrive spojila s OpenAI, iniciativou Elona Muska pro bezpečnou AI, a společně integrovali výsledky práce do Universe. Nejen že se zkrátila doba zprovoznění systému na 20 minut, ale testovat samořídící auta v Grand Theft Auto V již může každý.

"Teď je pro lidi mnohem jednodušší si celou technologii vyzkoušet," uvádí Jack Clark, ředitel pro strategii a komunikaci v OpenAI. “Pro zprovoznění vám stačí počítač s nainstalovaným linuxem nebo Mac. Navíc máte k dispozici již před trénovanou umělou inteligenci, která se v GTA V učila už kolem 21 hodin.”

 

Stále více výzkumů ukazuje, že simulované prostředí může pomoci se shromažďováním dat, která lze použít v reálném světě. GTA V je rozsáhlý, podrobný svět, který představuje zhruba pětinu velikosti Los Angeles. Nejen, že obsahuje klikaté ulice města, ale také hory, pouště a dálnice. Je možné si prohlédnout 257 různých automobilů a 7 typů kol a to vše ve 14 různých povětrnostních simulacích. To je splněný sen.

Testování ve virtuálním prostředí je nejen bezpečnější, ale zrychluje proces učení se a šetří náklady. Zkoušky na reálných silnicích samozřejmě nebudeme moci nikdy vyloučit, ale díky podobným hrám děláme velmi rychlé pokroky.

Zdroj: https://www.inverse.com/article/26307-grand-theft-auto-open-ai