Přinášíme informace z budoucnosti

Roboti umějí malovat

25. Červenec 2018 | | Jiří Větvička

Robot Art je umělecká soutěž, která spojuje umění a techniku. Jejím cílem je pobídnout vývojáře k tomu, aby vytvořili robotické systémy, které mohou produkovat umělecká díla pomocí fyzických štětců a barev. 

Do soutěže, kterou založil inženýr Andrew Conru, se letos zapojilo 19 týmů s více než 100 zaslanými obrazy. Někteří vývojáři vsadili na umělou inteligenci, která sama výsledné dílo vytvořila, jiní použili robotické paže, které ručně nebo dálkově ovládali. 

První místo získal Pindar Van Arman se svým systémem CloudPainter, který reprodukoval umělecké dílo "Houses at L'Estaque" od Paula Cezanna. Van Arman poznamenává, že toto a další jeho díla používají strojové učení a v některých případech si nebyl jistý, zda robot jedná generativně, nebo dosahuje určité kreativity. 

Tým z Kolumbijské univerzity obsadil se svým strojem PIX18 druhé místo a zástupci thajské univerzity Kasetsart se umístili na třetím místě.

Výherci byli vybráni na základě kombinace veřejného hlasování a hodnocení umělců, kritiků a technologů. Kromě ocenění získali jednotliví účastníci i peněžní odměnu. Vítěz celé soutěže si odnesl 40 000 $. 

Zatímco kritici AI mohou považovat robotické umění za nejnovější urážku lidské tvořivosti, Conru tvrdí, že technologie pouze umělcům pomůže. “Je to stejné, jako s fotoaparátem. Ten také otevřel cestu zcela nové formě umění - fotografování.” 

Zdroj: https://www.smithsonianmag.com/smart-news/this-what-robotic-art-2018-180...