Přinášíme informace z budoucnosti

Roboti jsou připraveni dodávat nakoupené potraviny

10. Květen 2018 | | Jiří Větvička

V areálu kalifornské softwarové společnosti Intuit o rozloze 4,3 akrů dodávali poslední tři měsíce roboti společnosti Starship Technologies potraviny z okolních obchodů. Jednalo se o první robotickou rozvážkovou službu pro korporátního zákazníka v takovém rozsahu.

Pracovníci si za pomoci aplikace vybrali potraviny a na mapě označili místo, kam měla být zásilka doručena. Roboti sice nemohli vstupovat přímo do budov, ale přijeli přímo ke dveřím, kde bylo možné si objednávku vyzvednout. Průměrná dodávka trvala sedmnáct minut.

„Po úspěchu s Intuit jsme připraveni poskytovat své služby i dalším firmám,“ vysvětluje generální ředitel Ahti Heinla. „V minulosti jsme uskutečnili řadu komerčních dodávek i na jiných místech, ale stále to nebylo perfektní,“ dodává. Firma pro svou novou službu spustila i webové stránky www.starshipdeliveries.com.

Šestikoloví roboti používají GPS, radar, kamery a ultrazvukové senzory. Pohybují se autonomně, ale v případě nenadálých situací může řízení převzít lidský operátor. Pro odemčení robota je využíván kód, který je zaslán zákazníkovi přes mobilní aplikaci.

Starship Technologies ale nejsou jediná společnost, která se pohybuje v oblasti robotické rozvážkové služby. Vzhledově podobně roboty už stihly představit startupy Marble a Robby. Bývalí inženýři z Googlu založili startup Nuro, v rámci kterého vytvořili jednoduché autonomní vozidlo pro rozvoz zboží. Oproti svým konkurentům může jezdit po silnici a není tak odkázán na chodník.

S roboty od Starship Technologies u nás v minulém roce koketovala i společnost Rohlik.cz a testování robotů mělo probíhat v Praze. Zatím se však žádný projekt neuskutečnil.

S rozmachem robotických rozvážkových robotů však přichází i právní problémy. V prosinci roku 2017 zákonodárci v San Francisku odhlasovali omezení počtu robotů na chodnících. Každá společnost tak může mít v celém městě pouze tři roboty, musí na ně dohlížet lidský operátor a robot může jet maximální rychlostí 5 km za hodinu.

I přes veškerá omezení má pět států USA (Ohio, Florida, Wisconsin, Idaho a Virginie) schválený zákon, který umožňuje provoz robotů na chodnících.

Zdroj: https://www.wired.co.uk/article/starship-technologies-robots-deliveries-...