Přinášíme informace z budoucnosti

Robot úspěšně složil lékařskou zkoušku

26. Listopad 2017 | | Jiří Větvička

Čínský robot Xiao Yi úspěšně složil státní lékařskou zkoušku a je tak první umělou inteligencí, které se to povedlo.

Přední čínská společnost iFlytek Co vyvinula robota Xiao Yi. Jeho označení znamená "malý doktor" a jeho cílem je získávat a analyzoval data o pacientech. Nyní dokázal, že má dostatek vědomostí stát se licencovaným praktickým lékařem. Nejen, že robot úspěšně absolvoval, ale dokonce získal skóre 456 bodů. To je o 96 bodů více než požadovaný limit.

Nejedná se však o první pokus. V minulosti skládal stejnou zkoušku, ale dosáhl pouze 100 bodů z 600 možných. Bylo to velké zklamání, protože pro úspěšné absolvování je nutné získat 360 bodů. Robot Xiao Yi ale prostudoval 2 miliony lékařských zápisů, 400 tisíc článků, tucet lékařských knih a test úspěšně složil letos v srpnu.

AI, Roboti a budoucnost zdravotnictví

Lékařský výzkum a zdravotní péče jsou jednou z oblastí, kde soukromé společnosti a vlády vidí velký přínos AI. IBM Watson významně pokročil v diagnostice rakoviny a zlepšil péči o pacienty v nemocnicích. Amazon se svým Echo poháněným virtuální asistentkou Alexou angažuje v oblasti zdravotnictví. Podobně je na tom i Google DeepMind Health, který využívá strojového učení a doplňuje zdravotnické procesy ve Velké Británii.

Robot Xiao Yi by měl do budoucna více pomáhat lidským lékařům tak, aby se zlepšila účinnost při léčbě. "Oficiálně vydáme robota v březnu 2018. Rozhodně nemá nahradit lékaře, ale podporovat lepší spolupráci mezi lidmi a stroji tak, aby se zvýšila efektivita," řekl předseda iFlyteku Liu Qingfeng.

Konkrétním cílem je využívat AI ke zlepšení léčby rakoviny a pomáhá trénovat praktické lékaře, které Čína potřebuje. "Chybí praktičtí lékaři ve venkovských oblastech Číny. Doufáme, že díky AI získá více lidí přístup ke kvalitní zdravotnické péči," dodal Qingfeng. 

Zdroj: https://futurism.com/first-time-robot-passed-medical-licensing-exam/