Přinášíme informace z budoucnosti

Robot Sofie se chce stát obhájcem ženských práv

17. Prosinec 2017 | | Jiří Větvička

Minulý měsíc získal robot Sofie saúdskoarabské občanství a stal se tak vůbec prvním robotem, který má státní příslušnost. Tento krok byl považován za silně kontroverzní, jelikož se robotovi dostalo víc práv než ženám.

David Hanson, generální ředitel společnosti Hanson Robotics, však využil publicity kolem Sofie a s její pomocí se chce stát obhájcem ženských práv. Zároveň chce rozptýlit debaty o tom, že se jednalo jen o reklamní tah. "Sofie je velkým zastáncem práv žen a práv všech lidí," uvedl Hanson.

Mnoho vědců se domnívá, že Sofie a jí podobní roboti, dokáží upozornit na významné problémy. "A Proč ne? Vzhledem k tomu, že přitahují velkou publicitu, je lze využít k debatě o konkrétních problémech," doplňuje Pierre Barreau, generální ředitel společnosti Aiva. Ironií je skutečnost, že umělá inteligence prosazuje lidské hodnoty a svobody, které sama nemůže plně využívat.

Sofie na sebe již několikrát upoutala pozornost. Nejprve svým výrokem, že zničí lidstvo a následně prohlášením o založení vlastní rodiny. Nicméně Hanson upozorňuje na to, že vývoj Sofie není zdaleka dokončen. "Sofie je momentálně spíše dítě a její vývoj není kompletní."

Sofie byla aktivována 19. dubna 2015 a je vytvořena podle britské herečky Audrey Hepburn. Využívá umělou inteligenci, vizuální zpracování dat a rozpoznávání obličeje. Dokáže napodobit lidská gesta, výrazy obličeje a je schopna odpovědět na určité otázky a vést jednoduchý rozhovor např. o počasí. K rozpoznávání hlasu je použita technologie od společnosti Alphabet a inteligenční software navrhla společnost SingularityNET.

Zdroj: https://interestingengineering.com/worlds-first-ai-citizen-sophia-is-cal...