Přinášíme informace z budoucnosti

Robot Atlas zvládne salto vzad

17. Listopad 2017 | | Jiří Větvička

Humanoidní robot Atlas od společnosti Boston Dynamics zvládne skákat z překážky na překážku a dokonce udělá i salto vzad.

Společnost Boston Dynamics vydala nové video, na kterém její robot Atlas zvládá doposud nevídané věci. Humanoidní roboti mají oproti čtyřnohým velkou nevýhodu a je pro ně extrémně obtížné se pohybovat a zároveň držet balanc. Je to především díky objemné horní části, která je posazena na dvou nohách. Otázkou je tedy, proč se vývojem dvounohých humanoidních robotů zabývat?

Odpověď je velmi snadná. Žijeme ve světě vytvořeném pro lidi, takže mohou nastat situace, kdy chcete nasadit robota, který funguje jako člověk. Pokud bude potřeba prozkoumat kontaminované jaderné zařízení, potřebujete stroj, který dokáže vyjít po schodech, vylézt po žebříku a otáčet ventily. Ostatně na podobný scénář byla v letech 2012 - 2015 zaměřena DARPA Robotics Challenge, kde humanoidní robot musel mimo jiné řídit jednoduché vozidlo, pohybovat se po sutinách, otevřít dveře, vyměnit součástky nebo použít pneumatické kladivo.

Robot Atlas se během svého vývoje stal lehčí, odolnější a méně náchylný k pádu na obličej. Dokonce se i v případě pádu dokáže opět sám postavit. Salto vzad je tak další ukázkou jeho pokroku. Noční můrou stále zůstává životnost baterií, jelikož neustálé vyvažování je energeticky náročné.