Přinášíme informace z budoucnosti
Ilustrační obrázek laboratoře - Zdroj Pixabay

První úspěšná transplantace plic vytvořených v laboratoři

04. Srpen 2018 | | Jiří Větvička

Bioinženýrům z University of Texas Medical Branch se úspěšně podařilo transplantovat uměle vypěstované plíce do prasat. Nejprve odstranili všechny buňky a krev z prasečích plic pomocí cukru a detergentu. To v podstatě zanechalo jen plicní proteinovou kostru, kterou následně vložili do nádrže obsahující speciální směs živin. Do celého roztoku byly nakonec přidány buňky z plic budoucích příjemců transplantace.

Za dobu třiceti dnů úspěšně "vyrostly" čtyři plíce, které byly transplantovány do čtyř různých prasat.

Po dvou týdnech od transplantace začaly plíce vytvářet silné sítě krevních cév, které potřebují k přežití. Během dvou měsíců pozorování se nenašly žádné známky toho, že imunitní systém zvířat nové plíce odmítá. Vědci budou dále studovat dlouhodobou životaschopnost orgánů.

Bioinženýrské orgány jsou v transplantačním výzkumu něco jako Svatý grál. Vzhledem k tomu, že jsou pěstovány z vlastních buněk příjemce je méně pravděpodobné, že tělo orgány odmítne. Pokud vše půjde hladce jsme pět až deset let od možnosti transplantovat vypěstované plíce lidem. Tedy konkrétně těm, kteří jsou v ohrožení života a není jiná možnost léčby.

Podle statistik Koordinačního střediska transplantací k červenci 2018 čekalo v České republice na transplantaci 787 lidí. Na ledviny to bylo 534 pacientů, na nová játra 66 lidí, srdce 94 a transplantaci plic jich potřebovalo 60. Ze statistik také vyplývá, že je na čekací listině vždy okolo stovky lidí, kteří jsou v ní zařazeni delší dobu než jeden rok a stále čekají.

Zdroj: https://futurism.com/lab-grown-lungs-transplant/