Přinášíme informace z budoucnosti

První digitální učitel na světě

30. Srpen 2018 | | Jiří Větvička

Will je první digitální lidský avatar, který bude vyučovat. Vyvinula jej energetická společnost Vector ve spolupráci se softwarovou společností Soul Machines a je součástí bezplatného vzdělávacího programu nabízeného školám na Novém Zélandě. Studenti se s jeho pomocí seznamují s větrnými turbínami, solární energií a dalšími obnovitelnými zdroji energie. 

Avatar, kterého používá Soul Machines, se nazývá Artificial Nervous System (umělý nervový systém). Pomocí webové kamery a mikrofonu reaguje nejen na odpovědi studentů, ale i na jejich emoce. Pokud se student usmívá, Will se dokáže usmívat také.

Děti uvedly, že rozhovor s Willem se liší od jiných systémů umělé inteligence, jako je například hlasový asistent Siri, protože ho mohou vidět a spolupracovat s ním: Je tam a dívá se na nás jako opravdový člověk.“

V našich školách nemáme dostatek učitelů. Mimo hlavní města je nedokážeme přilákat a zároveň odchází z Aucklandu, protože je na ně moc drahý,“ uvedl Greg Cross, obchodní ředitel společnosti Soul Machines. Digitální učitelé by tak podle něj mohli školství pomoci.

Společnost Soul Machines se podílí na osmi různých projektech a dalších 15 až 20 připravuje. Stejně jako u modelingových agentur si mohou zákazníci vybrat z patnácti různých podob. Každý avatar byl modelován podle reálného člověka, ale může být naprogramován tak, aby mluvil různými jazyky a akcenty. Jeden digitální člověk může mít dokonce více osobností. Jinak bude reagovat na děti a jinak vystupovat při jednání s profesionálním obchodníkem.

Greg Cross dále uvedl, že společnost spolupracuje s partnery i mimo vzdělávací systém. S doktorem Lancem O'Sullivanem a týmem iMoko vytváří aplikaci pro zdravotní péči. Cílit chtějí i na zákaznický servis. Základní otázky mohou být okamžitě vyřešeny za pomocí avatara a nebude nutné spoléhat na call centra. 

V dlouhodobém pohledu bude mít technologie dopad i na zábavní průmysl. Virtuální a rozšířená realita by mohla být spojena s digitalními lidmi a tím by došlo k posílení zážitků. Diváci by dokonce mohli ovlivňovat příběhovou linii.

Zdroj: https://www.newsroom.co.nz/2018/08/22/203646/digital-teacher-in-kiwi-sch...