Přinášíme informace z budoucnosti

Lidé budou lépe pracovat pod dohledem „zlého“ robota

20. Srpen 2018 | | Jiří Větvička

Nicolas Spatola z univerzity Clermont Auvergne ve Francii a jeho kolegové testovali vliv robota na účastníky experimentu. Jak poukazují ve své studii, lepších výsledků dosahovali lidé pod dohledem „zlého“ robota.

Výzkumníci využili Stroopův test, což je psychologický experiment, ve kterém člověk vidí slovo a musí uvést barvu písma. Háček spočívá v tom, že význam slova a barva, kterou je slovo napsáno, se liší. Například slovo „zelená“ je napsáno červeným písmem. Test v minulosti prokázal, že lepších výsledků dosahují lidé ve stresu.

Účastníci experimentu podstoupili test dvakrát. Jednou sami a po druhé pod dozorem humanoidního robota Meccanoid. V některých případech bylo toto setkání pozitivní - robot byl milý a empatický a poukazoval např. na podobnosti mezi účastníky a roboty. V jiných případech se ale choval negativně - lidmi pohrdal, postrádal empatii a dokonce pronášel negativní poznámky o inteligenci účastníků.

Jak se při vyhodnocení ukázalo, dobrovolníci pod dohledem milého robota se vůbec nezlepšili. Když však byli pod dohledem robota zlého, jejich výkon se výrazně zlepšil. Byli rychlejší a také udělali méně chyb a to podobně jako v předchozích stroopových experimentech s lidským dohledem.

„I když test ukazuje, že zlý robot může mít pozitivní účinek na pracovníky, nevíme, jak by takový robot působil na jednotlivce dlouhodobě. Nejsem si jistý, jestli by to bylo dobré,“ uvedl Nicolas Spatola.

Zdroj: https://www.newscientist.com/article/2176798-replacing-your-boss-with-a-...