Přinášíme informace z budoucnosti

Jak umělá inteligence pomáhá s objevováním nových léků

08. Květen 2017 | | Jiří Větvička

K vytvoření nového léku musí vědci vyzkoušet desítky tisíc sloučenin a jejich reakce mezi sebou. Po zjištění, že látka je účinná proti nemoci, musí dobře fungovat ve třech různých fázích klinických studií a musí být schválena regulačními orgány. Odhaduje se, že než přijde nový lék na trh, pracuje na něm až 1000 lidí, jeho vývoj trvá 12-15 let a stojí 1,6 miliardy dolarů.

Umělá inteligence nám ukazuje lepší cestu

Minulý týden vědci publikovali článek o systému umělé inteligence, která pomáhá objevovat nová léčiva a výrazně zkracuje množství času a peněz, které jsou k tomu potřebné. Systém se nazývá AtomNet a pochází ze startupu AtomWise.

Tato nová technologie má za cíl zefektivnit počáteční objevování léků. Vědci musí zjistit, které molekuly se mezi sebou spojují a jak silně. Pomocí pokusů, omylů a procesu eliminace analyzují desítky tisíc sloučenin ať už přírodních nebo syntetických. AtomNet jim tuto práci ulehčuje. Předvídá chování molekul a pravděpodobnost, že se mezi sebou spojí. Software se učí o molekulární interakci tím, že identifikuje vzory. Podobně to dělá AI při rozpoznávání obrazů.

COO Alexander Levy uvádí: "Můžete vzít interakce mezi léky a obrovským biologickým systémem a rozložit je na menší a menší interaktivní skupiny. Pokud prostudujete dostatečné množství příkladů, můžete pak provádět extrémně přesné a rychlé předpovědi. "

AtomNet může údajně skenovat až jeden milion sloučenin za den, objem, který by trval tradičními metodami měsíce. I když je extrémně rychlý nemůže ve skutečnosti vynalézt nový lék ani neurčí, zda kombinace dvou molekul přinese účinnou látku. Předpovídá však pravděpodobnost, zda sloučenina bude účinná proti dané nemoci. Výzkumníci pak využijí těchto předpovědí a zaměří své testování daným směrem.

Software se již osvědčil tím, že pomohl vytvořit nové léky pro dvě nemoci - Ebolu a roztroušenou sklerózu. Lék na MS byl již registrován u britské farmaceutické společnosti a lék na Ebolu předložen k další analýze.

AI a budoucnost medicíny

Zatímco AtomNet je slibná technologie, která umožní rychlejší a snazší objevování nových léků, stojí za to poznamenat, že budoucnost medicíny se posouvá k proaktivnímu, nikoliv reaktivnímu přístupu. Tedy nestačí jen objevovat léky na léčení nemocných, ale je nutné se zaměři i na pečlivé sledování našeho zdraví a přijetí nezbytných kroků proti samotnému onemocnění.

V loňském roce Iniciativa Chan Zuckerberg darovala 3 miliardy dolarů k "vyléčení všech nemocí". Je to ambiciózní a obdivuhodný cíl. Podobně proaktivně postupuje i nadace XPRIZE, která darovala 2,5 milionu dolarů na zařízení určené k usnadnění domácí diagnostiky a sledování osobního zdraví.

Po padesáti nebo sto letech budou lidé stále nemocní a budou potřebovat léky. AtomNet je první software svého druhu, který nám pomáhá s léčením nemocí. Další budou jistě následovat.