Přinášíme informace z budoucnosti

Interaktivní přechod pro chodce

03. Prosinec 2017 | | Jiří Větvička

Londýnská společnost Umbrellium navrhla a vytvořila novou podobu přechodu pro chodce. Starling, jak se nová technologie jmenuje, sleduje své okolí a dynamicky reaguje na automobily, lidi i cyklisty.

Starling (STigmergic Adaptive Response Learning) je navržen tak, aby se přechody staly pro chodce ještě bezpečnější. V místě přechodu je povrch osazen LED diodami, které jsou dostatečně jasné, aby přitáhly i pozornost chodců, kteří mají zakryté zorné pole. To může být například způsobeno tím, že koukají do svého chytrého telefonu. Světla jsou řízena počítačovým systémem, který analyzuje záběry z okolních kamer. "Využíváme neuronových sítí a kamery, které sledují vozovku, dokážou rozlišit mezi chodci, cyklisty a vozidly. Umíme přesně vypočítat jejich místa, trajektorie a rychlost a předvídat, kam se v příštím okamžiku přesunou," uvádí Usman Haque, zakladatel společnosti Umbrellium.

Přechod pro chodce byl vymyšlen v Anglii ve čtyřicátých letech 19. století. Starling i nadále využívá známého zebrovitého vzorce, ale protože disponuje sítí LED světel, umí upravit své rozložení, velikost a dokonce i barvu. Celý povrch je neklouzavý i při silném dešti a LED diody jsou dostatečně jasné ve dne i v noci.

"Velkou výhodou interaktivních přechodů je jejich schopnost učit se," říká Haque. "Pokud lidé neustále přechází na špatném místě, můžeme přechod posunout blíže bezpečnějšímu místu. V ranních hodinách, kdy není mnoho chodců, se Starling objeví až k němu někdo přijde. To zaručí plynulost dopravy," dodává.

V říjnu tohoto roku byl v jižním Londýně dočasně nainstalován prototyp. "Reakce lidí byli pozitivní, teď pracujeme na tom, abychom Starling dostali do dalších měst," uvedl Usman Haque.

Zdroj: http://edition.cnn.com/2017/11/29/tech/smart-transport/index.html