Přinášíme informace z budoucnosti

Geneticky upravit žábu si můžete i doma

16. Září 2018 | | Jiří Větvička

Josiah Zayner Ph.D. je biohacker, který na Chicagské univerzitě získal doktorát z biofyziky. Dva roky pracoval pro NASA a mimo jiné se proslavil tím, že na sobě prováděl experimentální genetické úpravy. Nyní přišel s další kontroverzí. Na svém shopu prodává žáby, které si můžete sami doma geneticky vylepšit.

Celý kit je k dostání na webu The Odin a stojí 399 dolarů. Za tuto cenu získáte šest rosniček bělopruhých (Hyla cinerea), klec, krmení, anestetikum, stříkačky a genetickou látku. Ta po injekčním podání začne produkovat Inzulinu podobný růstový faktor 1 (IGF-1), který zprostředkuje působení růstového hormonu na buňky a tkáně. Geneticky upravené žáby by pak měly být větší.

Sám Zayner experimenty prováděl a hmotnost žab vzrostla v průměru o 23 %, ve srovnání s pouhými dvěma procenty v kontrolní skupině.

Před samotným nákupem musíte projít testem. V něm se zjišťuje, jestli jste schopni se o žáby dostatečně dobře postarat a zda máte znalosti k aplikování genetické látky. Žáby musíte každý den krmit a jednou za týden jim vpíchnout injekci. Celý experiment by měl zabrat zhruba pět týdnů. 

Cílem produktu je vzdělávat lidi v oblasti genetického inženýrství a vzbudit zájem veřejnosti o nejnovější technologie. Sám Zayner je přesvědčen, že jeho soupravy jsou legální. Podle něj Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nijak nereguluje podobné kity a zákon na ochranu zvířat (Animal Welfare Act) se nevztahuje na studenokrevné živočichy,  jakými jsou právě žáby.

"Existuje spousta lidí, kteří umírají a trpí a nemají přístup k lékům, které potřebují. Něco se nakonec musí změnit ne? Já nevím, co to způsobí, ale možná to můžeme popohnat, " uvedl Zayner.

FDA však už dříve upozornila, že prodej produktů s genovými terapiemi a kity pro genetické kutily, jimiž lze takové produkty vyrobit, jsou nelegální. Stejně tak je zakázáno vypouštět zvířata s pozměněnou DNA do volné přírody.

Stanfordský biotechnik Hank Greely navíc varuje před unáhlenými závěry. "Myšlenka, že si doma vylepším žábu a stejnou techniku pak použiji sám na sebe, abych nabral nějakou svalovou hmotu, je mylná."

Zdroj: https://futurism.com/mutant-frogs-genetic-engineering/