Přinášíme informace z budoucnosti

Elektrická raketa bude po druhé startovat

21. Listopad 2017 | | Jiří Větvička

Společnost Rocket Lab dopravila na novozélandský kosmodrom svou druhou raketu Electron, která vynese komerční náklad.

Start druhé rakety Electron, která je unikátní tím, že její motory jsou poháněné elektrickými čerpadly, by měl proběhnout v prosinci. Přesné datum bude oznámeno v příštích týdnech. Během celé mise nazvané "Still Testing" se očekávají zkoušky odpočítávání a statický zážeh motorů.

"Je to skvělý pocit, že máme na startu další raketu," uvedl Peter Beck, zakladatel a generální ředitel společnosti Rocket Lab. "Připravit se na druhý let, jen několik měsíců po tom úvodním, je pro novou raketu bezprecedentní. Je to důkaz robustního designu Electronu a naší tvrdé práce."

Raketa na oběžnou dráhu vynese několik CubeSatů od dvou kalifornských firem. Společnost Planet dodala svůj cubesat Dove, který je určen pro snímkování Země. Další dva cubesaty Lemur-2 pak patří společnosti Spire a jsou určeny pro sledování počasí.

"Jsme nadšeni výkonem Electronu z prvního zkušebního letu a jsme připraveni na další klíčový krok - dopravení nákladu," řekl Beck. "Nebyly požadovány žádné zásadní změny v hardwaru odpalovacího zařízení, chyba třetí strany, která znamenala, že jsme se nedostali na oběžnou dráhu, byla opravena a nyní se soustředíme na výrobu dalších šesti kusů Electronu." Beck dále uvedl, že Rocket Lab oproti prvnímu letu poskytne živé vysílání startu.

Electron během svého prvního zkušebního letu dosáhl výšky 224 kilometrů. První stupeň se správně oddělil před zážehem druhého stupně, ale v průběhu startu došlo k poruše pozemního zařízení dodaného třetí stranou. Ten následně vydal příkaz k autodestrukci rakety, Následný přezkum údajů o telemetrii ukázal, že vše fungovalo normálně a raketa mohla dosáhnout oběžné dráhy již při prvním pokusu. Na palubě nebyly žádné satelity.

Aktualizováno: Od 8. prosince se otevře desetidenní startovní okno pro misi Still Testing.

Zdroj: https://spaceflightnow.com/2017/11/16/second-electron-rocket-shipped-to-...