Přinášíme informace z budoucnosti

Děti narozené v roce 2017 nebudou nikdy řídit

13. Leden 2017 | | Jiří Větvička

Expert na robotiku Henrik Christensen tvrdí, že děti narozené v roce 2017 už nikdy nebudou řídit auto. Ředitel Robotického institutu v San Diegu přichází s odvážnou předpovědí “Děti narozené dnes, už nikdy nebudou řídit auta sami”.

Předpověď, se kterou se podělil v rozhovoru pro San Diego Union - Tribune, má své opodstatnění ve faktu, že celý automobilový průmysl se předhání v závodu o samořídící budoucnost aut. “Všechny automobilky Daimler, GM i Ford tvrdí, že do pěti let budou mít autonomní, samořídící automobil na silnicích”.

Tato predikce však vyprovokovala i vlnu skepticismu. Je totiž velice nepravděpodobné, že by autonomní vozidla nahradila většinu současných automobilů během 15 let. Průměrný věk amerických aut je 11,5 let. S 258 miliony osobních aut a sedmnácti miliony nově prodaných každý rok se neočekává žádný převratný obrat. Analytici naopak očekávají, že se do roku 2035 prodá celosvětově pouze 21 milionů autonomních vozidel.

I přes překotný vývoj v oblasti samořídících aut není Amerika v žádném případě schopná v dohledné době pojmout stovky miliónů autonomních vozidel na svých silnicích, dálnicích a ulicích. Státy jako je Florida sice vydaly povolení k testování a další státy se jistě brzy připojí, ale legislativa není ještě zdaleka připravená a bude trvat roky, možná celá desetiletí, než vůbec připravena bude.

Na letošním CES prohlásil Gill Grant, šéf výzkumného ústavu automobilky Toyota, že žádná automobilka či jiný startup ani zdaleka nedosáhla “Kroku č. 5”, tedy plně samořídící autonomní automobil.

I přes pesimistické vyhlídky je však pravděpodobné, že děti narozené v některých částech světa, nebudou mít potřebu, učit se řídit automobil.

V Manhattanu v roce 2013 vlastnilo automobil pouze 23% lidí v porovnání s 92% lidí z celostátního průměru. Funguje zde totiž pravidelná veřejná doprava a lidé se chtějí vyhnout dopravním zácpám. Život bez auta je tudíž snadnější. Tento trend by se mohl časem rozšířit i do městských částí s nižší hustotou obyvatel.

Autonomní automobily patřící dopravcům jako jsou Lyft či Uber, by mohli zajistit dopravu řízenou roboty, která bude nejen lepší, ale také cenově výhodnější než vlastnit vlastní automobil a řidičské oprávnění. Tento trend se ukazuje v Beverly Hills nebo Kalifornii, kde tyto lokality připravují vlastní plán veřejné dopravy s vozovým parkem právě samořídících automobilů.

Nezapomeňme, že traktorům a automobilům trvalo 50 let, než nahradily koňské povozy a koňskou sílu a to nejen na farmách. Technologie se dnes posouvá mílovými kroky, avšak lidské zvyky se bohužel tak rychle nemění.

Zdroj: https://qz.com/879454/a-robotics-expert-predicts-that-kids-born-in-2017-...