Přinášíme informace z budoucnosti

Na univerzitě v Buffalu testují autonomní autobus Olli

27. Srpen 2018 | | Jiří Větvička

V kempusu státní univerzity v Buffalu v americkém státě New York byl spuštěn testovací provoz elektrického autonomního autobusu Olli. Demonstrační jízda byla součástí čtvrté konference o dopravní informatice, která se zaměřuje na dopravní technologie nové generace.

Dva autonomní autobusy budou moci využívat a testovat pouze výzkumníci univerzity. Konkrétně se budou zabývat otázkami dopravy, spolehlivosti, bezpečnosti a budou posuzovat výhody použití pro přepravu studentů.

Olli se může pochlubit hezkým designem, je z velké části vytištěn z recyklovatelných materiálů a obsahuje umělou inteligenci IBM Watson. Pojme až osm cestujících a pohybuje se rychlostí kolem devíti kilometrů v hodině.

Stát New York je již jakýmsi "hubem" autonomního výzkumu vozidel a podporuje úsilí guvernéra Andrewa M. Cuomo o snížení emisí skleníkových plynů o 40 % do roku 2030.

Alicia Bartonová, prezidentka a generální ředitelka Newyorského úřadu energetického výzkumu a vývoje, uvedla: „Olli představuje významný milník v poskytování čistších technologií ke snížení škodlivých emisí v dopravě a slouží jako další příklad soukromé a veřejné spolupráce, která rozšiřuje naši ekonomiku o čisté energie a inovativní technologie.“

Olli je elektrický autonomní autobus vyvinutý společností Local Motors. Poprvé byl odhalen v 2016 a prodělal již řadu testů. Reálně již přepravuje osoby ve Washingtonu DC, Dánsku, Berlíně a o jeho nasazení uvažuje i město Ústí nad Labem. Cena jednoho autonomního autobusu je zatím okolo 280 tisíc eur (7,4 milionu korun)ale měla by klesat spolu s rozšířením výroby.

Zdroj: https://all3dp.com/4/autonomous-3d-printed-olli-bus-undergoing-testing-u...