Přinášíme informace z budoucnosti

Autonomní auta rozváží potraviny v Arizoně

17. Srpen 2018 | | Jiří Větvička

Americký řetězec potravin Kroger a startup Nuro, který se zabývá vývojem autonomích aut, oznámily v červnu tohoto roku vzájemnou spolupráci. Netrvalo moc dlouho a obyvatelé arizonského Scottsdalu mají ode dneška možnost využít dodávky potravin za pomoci autonomního vozidla.

Objednávku lze uskutečnit na webu Frysfood.com a pokud patříte mezi šťastlivce, kteří bydlí na směrovačce 85257, doveze vám potraviny samořídíci Toyota Prius. Cena dodávky je 5,95 dolarů bez ohledu na velikost nákupu.

Během první etapy pilotního programu je ve vozidle řidič, který na vozidlo dohlíží. Během druhé fáze přibude do vozového parku i automobil označený jako Nuro R1. Ten již bude bez řidiče a čeká se pouze na finální certifikaci. Arizona má nejen vhodné silnice a podnebí, ale i volnější pravidla pro testování vozidel bez přítomnosti lidské posádky.

Podle vyjádření společnosti Nuro mají autonomní vozidla zkrátit dodací lhůty a náklady spojené s dodáním potravin přímo zákazníkům. Kroger navíc investuje do nových technologií, jelikož se trh přesouvá směrem k on-line obchodům s potravinami. Konkuruje mu i Amazon, který koupil za 322 miliard korun řetězec obchodů Whole Foods a dodává svým zákazníkům zboží během několika hodin.

Nuro založili v roce 2016 Dave Ferguson a Jiajun Zhu. Oba se věnovali robotice a strojnímu učení a působili jako hlavní inženýři ve Waymo. V současné době vyvíjí malá autonomní vozidla speciálně navržená pro přepravu potravin, jako je právě Nuro R1.