Přinášíme informace z budoucnosti

AI získala trvalý pobyt

14. Listopad 2017 | | Jiří Větvička

Shibuya Mirai je nejnovější obyvatel tokijské čtvrti Šibuja. Jedná se o umělou inteligenci, která vypadá jako sedmiletý chlapec a i přes to, že se jedná pouze o chatovacího robota, byl mu udělen trvalý pobyt v Tokyu. Po Sofii se tak jedná již o druhou AI, která získala práva přisuzovaná pouze lidem.

Shibuya Mirai sice fyzicky neexistuje, ale povídat si s ním můžete v aplikaci LINE. Ochotně poskytne základní informace o místě, počasí, teplotě, co si prohlédnout za památky, nebo co si dát k jídlu a pití. Hlubší rozhovor, podobný dialogu s lidským protějškem, však nečekejte. Pokud vás konverzace omrzí lze si zahrát hru Shiritori, nebo si nechat předělat fotografii do Moai stylu.

Celý vzhled chlapce vznikl sloučením fotografií občanů a dle tvůrců se bude čas od času měnit, aby odpovídal současnosti Šibuji. Jeho jméno odkazuje na čtvrť, ve které získal trvalý pobyt a japonské mirai znamená budoucnost. Japonské úřady právě v zavádění takovýchto novinek vidí budoucnost, slibují si od nich, že obyvatelé s nimi budou více komunikovat a sdílet své názory "Jeho záliby jsou fotografování a pozorování lidí. Rád s lidmi mluví, proto s ním mluvte, o čemkoliv"

Na vývoji se podílela i společnost Microsoft. Ta má zkušenosti s vlastním chatovacím botem Tay, který proslul svými rasistickými urážkami. Začátkem tohoto roku však vydala i upravenou verzi s názvem ZO, která je opět schopná se učit od lidí a zvládne i předstírat různé emoce.

Zdroj: https://japantoday.com/category/tech/ai-%27boy%27-granted-residency-in-c...