Přinášíme informace z budoucnosti

AI vytvořila metalové album

10. Prosinec 2017 | | Jiří Větvička

Umělá inteligence zatím není schopná tvořit "originální" obsah, ale nové black metalové album, které vzniklo na základě analýzy jiného alba, fanoušky překvapilo.

Coditany of Timeness je výsledkem projektu CJ Carra a Zacka Zukowského. Album obsahuje pouhých pět písní, ale každá z nich byla vytvořena algoritmem AI. Ten musel rozložit a syntetizovat dílo jiného umělce, podobně jako to dělají jiné AI pro tvorbu hudebních skladeb, Konkrétně se jednalo o album Diotima od black metalové kapely Krallice. Carr a Zukowski původní nahrávku rozložili na 3 200 osmi sekundových segmentů, které pak vložili do neuronové sítě a vycvičili umělou inteligenci tak, aby dokázala odhadnout další tóny. Správné odhady vedly k posilování stejným způsobem, jakým lidé posilují spojení mezi neurony při učení nových dovedností.

"Na začátku tréninku byly zvuky velmi hlučné a groteskní," uvedl Carr v rozhovoru. "Ale jak se výcvik zlepšoval, začali jsme slyšet prvky původní hudby." Tvůrci své zkušenosti popsali v dokumentu umístěném na www.dadabots.com

Coditany of Timeness není jediné, které bylo vytvořené touto technikou. K poslechu jsou i další dvě alba. Calculating Calculating Infinity napodobuje kapelu Dillinger Escape Plan a Deep the Beatles pak zase legendární Beatles. Carr a Zukowski zatím s experimentováním nekončí a plánují vydávat každý týden jedno album. To další by mohlo být inspirováno metalovým koncertem Converge, Meshuggah nebo jazzovým umělcem Johnem Zornem .

Zdroj: https://theoutline.com/post/2556/this-frostbitten-black-metal-album-was-...