Přinášíme informace z budoucnosti

AI našla uneseného syna

11. Květen 2017 | | Jiří Větvička

Když bylo Fu Guimu šest let, byl unesen při své cestě ze školy a následně prodán pěstounským rodičům. Díky nejnovější technologii pro rozpoznávání obličeje se však po 27 letech mohl opět setkat se svou biologickou rodinou.

Podle oficiálních statistik je každý rok uneseno až 10 000 čínských dětí, převážně chlapců. Obvykle se prodají pěstounským rodičům, nebo jsou využívány k otrocké práci a prostituci.

Baobeihuiji (Baby Back Home) je nevládní skupina, která se věnuje opětovnému propojení ztracených dětí se svými rodiči. Rodiny a unesené děti mohou zveřejňovat fotky a informace na webu organizace, ta se pak snaží obě strany propojit. V roce 2013 program oznámil, že začne používat technologie rozpoznávání obličeje pro zlepšení svých služeb.

Nová aplikace umožnila lidem nahrávat fotografie dětí, které se mohly vyskytovat v databázi pohřešovaných osob. Během jednoho týdne služba spojila dvě děti s jejich rodinami. I tak měla aplikace omezení. Ke správné identifikaci bylo nutné, aby byly snímky pořízené ve stejném věku. Tedy pokud někdo vyfotografoval žebrající dítě, muselo být nedávno uneseno.  

To se však změnilo. V loňském březnu Baidu, největší čínský vyhledávač, nabídl Baobeihuiji novou technologii rozpoznávání obličeje. Ta dokáže porovnávat snímky různého věku a má úspěšnost až 99,77 %.

Fu Gui vložil do databáze fotografii, kde mu bylo deset let. V lednu letošního roku nahrál Guiův otec fotografii, na které byly jeho synovi 4 roky. Umělá inteligence od Baidu byla schopna rozeznat oba obrazy, i když je dělilo 6 let. Technologie zatím běží jen několik měsíců, ale již upozornila na několik shod. Gui je však první, který byl ověřen i testem DNA.

Rozpoznávání tváři Baidu testovalo loni v listopadu v turistickém městě Wuzhen a později na turistické atrakci Mount Wuyi. Na těchto akcích umělá inteligence skenovala tváře návštěvníků a ti tak nemuseli předkládat lístky. Společnost plánuje své služby rozšířit na bezpečnostní brány, letiště a vlakové stanice po celé zemi.

"Jelikož se naše technologie rozpoznávání obličeje zlepšuje, chceme, aby pomáhala lidem a vytvořila širší společenský dopad, jako je tomu při hledání nezvěstných lidí," uvedl mluvčí společnosti.

Zdroj: http://www.vocativ.com/427175/facial-recognition-lost-children/