Přinášíme informace z budoucnosti

AI dokáže manipulovat objekty podobně jako lidská ruka

02. Srpen 2018 | | Jiří Větvička

Vědci ze společnosti OpenAI, což je nezisková výzkumná společnost, kterou založil Elon Musk, představili systém Dactyl. Dactyl je systém umělé inteligence vyškolený k ovládání robotické ruky. Ta dokáže manipulovat s fyzickými předměty s obratností, která v oblasti AI nebyla možná.

Úloha, kterou systém řešil, je podobná výuce batolete. "Vezmi tuto šestistrannou krychli a natoč ji správnou stranou." Na rozdíl od batolete však na úspěšné zvládnutí úkolu potřebovala umělá inteligence více jak sto let. Výzkumníci samozřejmě netrénovali AI celé století, ale využili superpočítače. Za částku 3 500 dolarů, kterou zaplatili Googlu za využití jejich serverů, se celý proces učení vešel do 48 hodin.

Vědci v simulovaném prostředí nejprve nastavili virtuální ruku a nadefinovali základní parametry, jako je velikost krychle nebo gravitace a následně spustili několik takovýchto virtuálních prostředí, čímž se učící proces zkrátil. Po virtuálním tréninku pak začala AI manipulovat s robotickou rukou v reálném světě.

K demonstraci byla využita roboruka Shadow Dexterous Hand. Ta disponuje dvaceti stupni volnosti se senzory pro snímání absolutní pozice, síly a senzory dotyku na koncových článcích prvků. Pohyb je zajištěn soustavou čtyřiceti pneumatických svalů, které dokáží velmi dobře imitovat lidské svaly a to jak silou, tak i jejím průběhem. Zápěstní kloub umožňuje rotaci ve 2 osách, čímž je zajištěn pohyb celé dlaně.

Ruka otáčela barevnou krychli s písmeny O, P, E, N, A a I a úspěšně dokončila cvičný úkol 50 krát za sebou. Jak celý test probíhal, se můžete podívat na přiloženém videu.

Jak vědci poznamenali na svém blogu, trénink systému Dactyl probíhal pomocí stejného algoritmu, který použili pro OpenAI Five, což je soustava pěti neuronových sítí vycvičených k hraní počítačové strategické hry DOTA 2. Ukazuje se tak, že je možné vytvořit univerzální algoritmus pro rozdílné AI.

Zdroj: https://phys.org/news/2018-08-robotic-cubewith-lots.html