Přinášíme informace z budoucnosti
Bianca Lewis na přednášce, zdroj - Osobní Twitter @BiaSciLab

11letá hackerka změnila výsledky hlasování na vládním webu

14. Srpen 2018 | | Jiří Větvička

Audrey Jones je teprve 11letá dívka, které se během 10 minut podařilo změnit výsledky hlasování na vládním webu státu Florida.

Audrey a 38 dalších dětí ve věku od 8 do 17 let se zúčastnila akce Vote Hacking Village v rámci konference Defcon, kde měla možnost otestovat své hackerské dovednosti. Organizátoři připravili 13 věrných imitací vládních webů spojených s hlasováním mezi prezidentskými kandidáty. Děti mohly na weby zaútočit a manipulovat s názvy stran, jmény kandidátů nebo celkovým počtem hlasů.

Nico Sell, spoluzakladatelka neziskové organizace r00tz Asylum, která učí děti, jak se stát hackery a pomohla uspořádat akci, uvedla, že stejný web se podařilo pozměnit i další jedenáctileté dívce - Biance Lewis a to během 15 minut. Celkově bylo úspěšných 35 dětí.

Samotné webové stránky neslouží k hlasování, ale pouze k publikování předběžných a neoficiálních výsledků pro veřejnost a média. Nejsou ani spojeny s vybavením pro počítání hlasů a nemohou měnit skutečné výsledky voleb. "I když nejde o skutečné výsledky hlasování, mohou pozměněné informace způsobit chaos a rozhodně by je neměla hacknout 11letá holka za půl hodiny," uvedla Nico Sell. Zároveň upozornila, že se nedostává financí na zabezpečení, což představuje ohrožení demokracie v USA.

Defcon je jedna z největších každoročních hackerských konferencí pořádaná v Las Vegas. Její součástí je série přednášek a workshopů zaměřených na bezpečnost v různých oblastech od IoT, AI až po biomedicínu.

Zdroj: https://www.bbc.com/news/technology-45154903